$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

ŞEHİTLER DERKEN

Kemal ÇELİK
Kemal ÇELİK
  • 12.07.2016
  • 1.484 kez okundu

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                        Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                            ŞEHİTLER DERKEN…

          Şehitlik mertebesi önemli bir mertebedir.Peygamber Efendimiz,” İki parmağını göstererek,şehitlerle biz ahirette yanyanayız” der.

          Gazilik ve şehitlik mertebesi biz Müslüman Türkler için cihat anlayışında önemli bir yere sahiptir.

          Türklerin İslamiyeti kabulü ile birlikte kendilerinde var olan Alp’lik (Yiğitlik,kahramanlıkvatan ve varlığı için savaşma duygusu) İslamda var olan cihat duygusunu artırmıştır. Böylelikle biz Türkler İslamı yaşama,koruma,yayma,bayraktırlığını yapma durumları hızla gerçekleşmiştir.

          Kur’an’ı Kerim de Maide Suresi 54. Ayetinde ifade edilen durum,sanki biz Türkleri ifade etmektedir.

          Biz Türkler için kutsal kabul ettiğimiz değerler için,gerektiğinde canını verme duygusuyla yapılan mücadele,insanımızı şehadet mertebesine götürmüştür. Şehitlik arzusu,Türk Milletini hep diri ve uyanık tutmuştur.

          Cihat sadece silahlı bir savaş anlayışı değildir. Cihat bayrağı indirmemek,ezanı susturmamak için mücadele olduğu,insanın huzuru ve mutluluğu için medeneiyet yarışında bulunmak,ilimde ve irfanda ilerlemektir.

          Günümüz (22 Mayıs 2016 –Pazar) dünyasına baktığımız zaman cihat adına kaynağı belli olmayan (Gerçek İslam olmayan) maddi ve manevi desteklerle,kışkırtmalarla ortaya çıkan terörize dilmiş örgütler,uluslar arası güçlerin kontrolünde ve yönlendirmesinde ölen Allah,öldüren Allah dediği çarpık uluslar arası güçlerin tiyatrosu oynanmaktadır. Daha sonra gizli bir şekilde fısıltı ile bu olaylar hep Müslümanlar arasında oluyor diyerek;sanki İslamiyet bunun sebebi gibi gösterilerek istismarla,İslamiyet-Müslümanlar küçük düşürülmeye çalışılıyor.

         Uluslar arası güçlerin aktör devletleri,Müslümanları birbirine düşürüken,kendilerine bir terör saldırısı olduğu zaman dünyayı ayğa kaldırırlar.Sanki ölenler Müslümanlar değil! Yada Müslümanlar insan değil!

          Tarih süreci içinde uluslar arası güçler kendilerine hep Türkleri-Müslüman Türkleri engel görmüşlerdir. Çünkü;Türkler tarih boyunca kutsal değerleri uğrunda mücadele etmiş,ölenlere şehit,kalanlara gazi denmiştir.

          Şehitlik ve gazilik bilinci,gönülde ve kafada yaşadığı sürece,varlığı içinde mücadelesi devam edecektir.

          Bir millet şehitlerine ve gazilerine saygı duyup sahip çıkmıyorsa,o milletin ruh alemi başkalarına hizmette,nefsine mahkum olmuş zelil haldedir. Böyle toplumlar hür ve bağımsız yaşama azminde olmayan,köle ve esir toplum olmaya layıktır.

          Bir millet hür ve istiklal içinde alnı açık başı dik yaşıyorsa,bu şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir.

          Bir millet ecdadına baktıkça doğruları ve yanlışları görür,ders alır. Kendisine bırakılan ülkenin basit bir toprak parçası olmadığı düşüncesinden hareketle,şehit ve gazilerine şükran duygularıyla sahip çıkar.

          Ülke genelinde her mahalde şehit ve gazilerin fotoğraflı,fotoğrafsız,öz geçmişleri de ifade edilip,o mahallin önemli yerinde halkın görünümüne sunulur.

          İlçemiz Avanos’ta da ya aileler yada askeri birimlerde ki kayıtlardan faydalanarak tespit var ise tespiti listeleyip,Avanos merkezde ki parka önemli yerlerine konup teşhir edilebilir. Merkez parkı olmazsa hükümet konağı önünde ki Atatürk heykelinin bulunduğu alanda teşhir edilebilir.

          Böylece her mahalde şehitler ve gazileri gören günümüz nesli,gelecekteki nesil şehitlik ve gazilik şuuru ile yaşar. Yine böylelikle milletine,vatanına,bayrağına,ezanına düşmanca tavırlar içinde olanlara karşı milli şuurla güçlenmiş olarak mücadelesini yapar.

          Şehit ve gazilerini görerek bıraktıkları ülkeyi daha mamur,müreffeh,ilimde ve irfanda yükselme arzusuyla çalışır,atalet içinde olmaz.

          Şehit ve gazileri görerek  hain ve zalim olmaz. Vatansever ve alim olmaya çalışır. Medeniyet yarışında bizde varız iddiasında olur.

          Şehit ve gazilerimize her zaman sahip çıkalım,en azından saygı duymasını becerelim…

          Allah Sırat-ı Müstakimde olanlarla beraberdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ